خانه » research » مقالات ایران، وضعیت استناددهی و تاثیرگذاری آن در جهان چگونه است؟
مقاله و اهمیت استناددهی
وضعیت مقالات واستناددهی ایران؟

مقالات ایران، وضعیت استناددهی و تاثیرگذاری آن در جهان چگونه است؟

مقالات ایران، وضعیت استناددهی و تاثیرگذاری آن در جهان چگونه است؟

رشد چشمگیر مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران ایرانی در چندین سال گذشته موجب ارتقای جایگاه ایران از پنجاه‌وچهار در سال ۱۹۹۶ به پانزده در سال ۲۰۱۹ شده است. نکته‌ای که همواره توسط مسئولان تاکید میگردد و مایه‌ی افتخار آنها است و گویا همین مسئله بیانگر رشد و پیشرفت علمی کشور نیز بوده است.

دوره‌های ویژه تبریزمدیکال

به گزارش ایسنا، بر اساس رتبه‌بندی اخیر پایگاه معتبر سایمگو، ایران در سال 2019 میلادی، تعداد ۶۴۷۴۴ مقاله تولید کرده است و رتبه پانزدهم جهان را به خود اختصاص داده است. تعداد مقالات چاپ شده و جایگاه ایران در جهان از این لحاظ همواره مایه‌ی مباهات مسئولان کشور بوده است، ولی باید به این نکته مهم نیز توجه شود که تنها تعداد مقالات فاکتوری دقیق و کافی برای بررسی وضعیت پژوهش و تحقیق نیست باید. تعداد استناد به مقالات، شاخص اچ ایندکس و میزان اعتبار مجلات نمایه شده در پایگاه‌های بین‌المللی نیز در این خصوص بسیار مهم و تاثیر گذار هستند.

بررسی مقاله های کار شده گویای آن است که به هر کدام از مقالات ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی به طور میانگین ۰.۸۴ استناد شده است. این عدد ایران را در رده‌بندی متوسط استناد در جهان به ازای هر مقاله، در رتبه هشتادودوم قرار می‌دهد.

دوره‌های ویژه تبریزمدیکال

در رده بندی بر اساس تعداد استنادات، کشور ایران جایگاه پانزدهم جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را کسب کرده است. از بین ۶۴۷۴۴ مقاله‌ی منتشرشده، ۵۴۶۷۱ استناد دریافت شده است که ۲۳۵۶۱ از آنها خوداستنادی بوده است. بنابراین ۴۳ درصد استنادهای ایران مربوط به خوداستنادی بوده است. براساس این آمار، ایران از لحاظ میزان خوداستنادی در رتبه‌ی دوازدهم این فهرست قرار می گیرد. البته باید اشاره کرد که ایران در این زمینه تنها نیست و تقریبا ۴۸ درصد از استنادها به مقالات محققین آمریکایی نیز به صورت خوداستنادی است. جالب است بدانید این عدد برای کشور چین به حدود ۷۰ درصد می‌رسد.

در گذشته نیز، قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وقت وزارت بهداشت به پژوهشگرانی که خوداستنادی بالایی دارند هشدار داده بود. دکتر شاهین آخوندزاده، با بیان این نکته که افزایش اچ ایندکس افراد از طریق مسیرهای کاذب باید اصلاح شود، گفته بودند: ارجاع فرد به مقالات خود (Self citation) یکی از مسیرهای افزایش کاذب اچ ایندکس محسوب می گردد که در دنیا مرسوم و البته دارای معیار یا هنجار ثابتی است.

موسسه کلاریویت آنالیتیکس که صاحب امتیاز پایگاه بسیار معتبر وب آو ساینس است نیز به تازگی لیست محققین پراستناد جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی را منتشر کرد که بر اساس آن، تنها ۱۲ محقق ایرانی در میان ۶۳۸۹ پژوهشگر پراستناد دنیا حضور داشتند. یعنی حدود ۰.۱۸ درصد. این در حالی است که آمریکا با ۲۶۵۰ پژوهشگر، کشور چین با ۷۷۰ و انگلیس نیز با ۵۱۴ پژوهشگر در این فهرست جای دارند. نکته‌ی بسیار جالب توجه در این رتبه‌بندی، این است که کشور عربستان با دارا بودن ۱۲۰ پژوهشگر در این لیست، رتبه‌ی اول را در میان کشورهای جهان اسلام به خود اختصاص داده است.

دوره‌های ویژه تبریزمدیکال

شاخص دیگری نیز که در دنیای پژوهش بسیار مهم است، شاخص هیرش یا اچ ایندکس است. اچ ایندکس، تاثیرگذاری علمی و بهره‌وری دانشمندان را به صورت کمی نشان می‌دهد. این شاخص، با در نظر گرفتن تعداد مقالات پراستناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن‌ مقالات توسط دیگران محاسبه می‌شود.

بر اساس آن چه پایگاه سایمگو اعلام کرده است، کشور آمریکا با میزان اچ ایندکس ۲۳۸۶ رتبه اول را در اختیار دارد. کشورهای انگلیس، آلمان، کانادا و فرانسه جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. کشور ایران نیز با اچ ایندکس ۳۲۹، پس از عربستان سعودی و تایلند که به ترتیب اچ ایندکس‌های ۳۶۱ و و ۳۳۹ کسب کرده اند، در جایگاه چهل‌ویکم جهان قرار دارد.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، اچ ایندکس ایران در روز ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۰، برابر با عدد ۳۴۱ بوده است. در گزارشی که رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شهریور سال جاری از روند تحقیق و پژوهش در هشت سال گذشته ارائه داد، درباره روند تغییرات شاخص اچ ایندکس گفته شد: شاخص هرش در هر سال سیر صعودی داشته است. بر اساس آمار مستخرج شده از پایگاه شاخص­های اساسی علم (ESI) شاخص هرش کشور در سال ۲۰۱۲ برابر با ۱۵۰ بوده که در سال ۲۰۱۷ به ۲۴۵ و در سال ۲۰۱۸ به ۲۷۲ افزایش و در نهایت در سال ۲۰۱۹ با افزایش دو برابری نسبت به ۶ سال قبل به ۳۱۳ رسیده است.

دوره‌های ویژه تبریزمدیکال

این پایگاه همچنین میزان تولید علم ایران در جهان را بر اساس اطلاعات web of science در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۶۲۶۵۵ مقاله عنوان کرد. بر همین اساس، ایران جایگاه شانزدهم جهان در تولید علم را کسب کرده و ۱.۸۹ درصد تعداد مقالات در دنیا را به خود اختصاص داده است. این میزان در سال ۲۰۱۸، ۱.۷۶ درصد بوده است. بر اساس داده های web of science، ایران با ۱۴۸۴۹۷ استناد در سال ۲۰۱۹ از لحاظ تعداد استنادات نیز رتبه ی شانزدهم را به دست آورد. همچنین از لحاظ تعداد مقالات پراستناد نیز با ۶۴۷ مقاله در جایگاه هفدهم دنیا قرار گرفت. قلمروهای پژوهشی برتر در سال ۲۰۱۹ همچون سال قبلی آن، مهندسی، شیمی و علم مواد بوده است.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همچنین اعلام کرده است، بر اساس آمار مستخرج از پایگاه بین المللی WoS، رتبه استنادی ایران در هشت سال اخیر همواره سیر صعودی داشته و از رتبه ۲۴ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۲۰ در سال ۲۰۱۵ و سپس به رتبه ۱۸ در سال ۲۰۱۸ و نهایتا به رتبه ۱۶ در سال ۲۰۱۹ ارتقا یافته است.

کشور ایران از لحاظ تولید مقاله چه در جایگاه اول دنیا باشد چه در جایگاه آخر، آن چه در تحقیقات مهم است این نکته میباشد که در نهایت نفع و کاربردی برای جامعه داشته باشد و یا مرزهای علوم مختلف را در حوزه‌ای خاص جابه‌جا کند که ظاهرا همچنان در این زمینه با وضعیت مطلوب فاصله قابل توجهی وجود دارد.

دوره‌های ویژه تبریزمدیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپلود عکس