خانه » دسته‌بندی نشده » جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای سوادآموزی تبلتی

جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای سوادآموزی تبلتی

جایزه ۱۰ میلیون دلاری

انوشه انصاری و ایلان ماسک، جایزه ایکس را به طرح‌هایی اهدا کردند که هدف‌شان آموزش خواندن، نوشتن و ریاضی به بچه‌هایی است که معلم و مدرسه ندارند

  • انوشه انصاری، نخستین بانوی فضاگرد جهان و ایلان ماسک، مدیر جنجالی حوزه‌ فناوری اخیرا جایزه ایکس را به ۲ برنده بخش پایانی این رقابت جهانی اهدا کردند. جایزه ۱۰میلیون دلاری ایکس امسال به تیم‌هایی داده شد که توانسته‌اند در حوزه شخصی‌سازی آموزش و گسترش آن با کمک فناوری تأثیر جدی و بسزایی داشته باشند. به گزارش همشهری، در واقع هدف رقابت امسال باسواد کردن کودکانی بوده که به هیچ معلم یا مدرسه‌ای دسترسی نداشته‌اند اما با استفاده از تبلت‌های ارزان‌قیمت و نرم‌افزار بازی توانسته‌اند خودشان خواندن، نوشتن و ریاضی پایه را یاد بگیرند. رویکرد جهانی نسبت به آموزش نشان می‌دهد که فناوری می‌تواند دروازه‌های جدیدی را به سوادآموزی در جهان باز کرده، با ساده‌ترین ابزارهای فناورانه امکان گسترش آموزش در نقاط دورافتاده جهان را فراهم کند.
آموزش با تبلت

 آموزش در ۱۵ماه

برای رقابت در این برنامه، ۲۰۰تیم از ۴۰کشور شرکت داشتند. به گروه‌هایی که به فینال رسیده بودند، یک میلیون دلار داده شد تا بتوانند طرح‌شان را روی ۳هزار دانش‌آموز در ۱۷۰روستا در کشور تانزانیا آزمایش کنند. این طرح باید بتواند در عرض ۱۵‌ماه این بچه‌ها را قادر ‌کند که بدون نیاز به معلم بتوانند خواندن، ‌نوشتن و اصول اولیه ریاضی را یاد بگیرند.

انوشه انصاری، نخستین زن گردشگر فضایی جهان و از مؤسسان «جایزه ایکس» است. این‌بار به جز او، ‌ایلان ماسک، ‌رئیس کمپانی تسلا و یکی از جنجالی‌ترین غول‌های حوزه فناوری، این جایزه را تقبل کردند. مبلغ کل جایزه نهایی ۱۰میلیون دلار است. در نتیجه، هرکدام از تیم‌ها ۵میلیون دلار به‌دست خواهند آورد.

آموزش با تبلت‌های ارزان

برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوان آنها را روی ارزان‌ترین تبلت‌های ممکن پیاده کرد. در طراحی‌ای که این گروه پیاده کرده بود، برنامه‌ها روی تبلت مدل Google Pixel C پیاده شده بود؛ ۸هزار تبلتی که گوگل به رایگان در اختیار طراحانش گذاشته بود. هر بازی آموزشی مرحله به مرحله جلو می‌رود و در هر مرحله یادگیری حروف، ‌حساب و کتاب کردن و… به مرور آموزش داده می‌شود.


نتیجه نهایی: ۳۰درصد رشد
پیش از ارائه نسخه آزمایشی برنامه، ۷۴درصد بچه‌ها به مدرسه نرفته بودند و ۹۰درصدشان حتی یک واژه برای خواندن و نوشتن بلد نبودند. اما بعد از این دوره که ۱۵‌ماه طول کشید، ۳۰ درصد بچه‌ها بدون معلم توانستند بخوانند و بنویسند و ریاضی پایه بلد باشند.

یادگیری با بازی

یکی از برنده‌های جایزه میلیون دلاری، مدرسه «کیت‌کیت» ‌در تانزانیا بود که با همراهی تیمی از برکلی در آمریکا و سئول در کره‌جنوبی طرحی برای آموزش الفبا و ریاضی با بازی ارائه کرده بودند. آنها یک مجموعه بازی ویدئویی آماده کرده بودند که به بچه‌ها کمک می‌کرد بدون نیاز به آموزگار یا حضور در مدرسه این مفاهیم را یاد بگیرند.

آموزش به زبان محلی

«وان‌بیلیون» برنده دیگر جایزه ایکس امسال است. این تیم با همکاری گروهی در نایروبی و لندن آغاز به‌کار کرده و هدفش این است که بچه‌ها بتوانند خواندن، نوشتن و حساب را به زبان خودشان و بدون نیاز به معلم یاد بگیرند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپلود عکس