خانه » Tech » معتادین برای ترک اعتیاد نفس راحتی می کشند؟

معتادین برای ترک اعتیاد نفس راحتی می کشند؟

استفاده از ایمپلنت مغزی برای ترک اعتیاد

پزشکان چینی تلاش کرده‌اند با کار گذاشتن ایمپلنت‌ در مغز یک فرد معتاد به شیشه و ارسال جریان‌های الکتریکی به بخش‌هایی از مغز او، سطح دوپامین خون را پایین آورده و عادت او به مصرف مواد را برطرف کنند.

برای اولین‌بار در جهان از روش کاشت ایمپلنت مغزی برای درمان اعتیاد استفاده شده است؛ اتفاقی که هرچند برای درمان بیماری‌های دیگر نتایج قابل‌قبولی داشته ولی حالا برای نخستین‌بار برای درمان مشکلات ناشی از اعتیاد روی یک شهروند اهل چین و توسط دانشمندان در این کشور آزمایش شده است.

بیمار معتاد که به‌خاطر حفظ حریم شخصی‌اش با هویت «یان» از او یادشده، به‌خاطر اعتیاد به «شیشه» توانایی حرکت متعادل را از دست داده، سر و زانوهایش مرتب لغزش دارند. او در بیمارستانی در شانگهای تحت عمل قرار گرفته تا سیگنال‌های الکتریسیته به‌طور مستمر به مغزش ارسال شوند. یان نخستین بیماری است که به‌خاطر درمان اعتیاد تحت چنین عملی قرار می‌گیرد

به نقل از همشهری: پزشکان بیمارستان “رویجین”(Ruijin) در چین با استفاده از تحریک عمیق مغز که یک دستگاه فلزی است که در مغز کاشته می‌شود یک آزمایش بالینی بر روی بیماران مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر انجام دادند.

این روش بحث برانگیز قبلاً نیز برای درمان اختلالات حرکتی مثل بیماری پارکینسون استفاده شده است. نخستین بیمار در چین که تحت این درمان قرار گرفت، یک مرد به نام “یان” است. او پس از تولد پسرش در سال ۲۰۱۱ به شیشه معتاد شده بود. اعتیاد یان به مواد مخدر به قیمت از دست رفتن خانواده، دارایی و سلامتی‌اش تمام شد. همسرش از او طلاق گرفت و به ندرت پسرش را می‌دید و طی این سال‌ها حداقل ۱۵۰ هزار دلار به دلیل قمار از دست داد. در مقطعی خود را برای بازپروری به یک بیمارستان معرفی کرد و به مکان جدیدی رفت تا از تأثیرات بد محیط فرار کند. حتی طب سنتی چینی را نیز فرا گرفت اما هیچکدام از این کارها جواب نداد و دوباره به سمت مواد مخدر کشیده شد.

 

سرانجام تصمیم گرفت تا با روش تحریک عمیق مغزی درمان شود. دکتر “لی دیان‌یو” جراح بیمارستان رویجین یک سوراخ در جمجمه یان حفر کرد و دو الکترود در قسمت “نوکلئوس اکیومبنس” مغزش قرار داد که یک ساختار کوچک در نزدیکی پیشامغز است. این قسمت از مغز به اعتیاد مربوط است. پس از انجام عمل اول، یان تحت جراحی دوم قرار گرفت که در آن یک باتری در قفسه سینه‌اش کار گذاشته شد تا الکترودهای موجود در سرش را تأمین کند.

جراح یان تبلتی دارد که می‌تواند دستگاه کاشته شده در مغز یان را تنظیم کند. وی می‌تواند احساسات یان را به وسیله این دستگاه کنترل کند و با فشار یک دکمه موجب ایجاد حس هیجان یا اضطراب در یان شود.

الکترودهایی برای برقراری ارتباط
این الکترودهای کوچک مثل یک سری ضربان‌ساز عمل می‌کنند. آنها قرار است پالس‌های الکتریکی را طبق روالی از پیش تعیین شده به مغز بفرستند. این پالس‌ها بخش‌هایی از مغز را که بر اثر اعتیاد فعالیت‌شان دچار اختلال شده روشن خواهد کرد. این سیگنال‌ها دقیقا طوری تولید شده‌اند که مشابه سیگنال‌های مغزی یک فرد سالم باشند.

با این حساب، مغز خیال می‌کند که ارتباط از دست رفته‌اش با بخش‌های دیگر دوباره برقرار شده و تلاش می‌کند این ارتباط را ترمیم کند. در بعضی موارد نیز، ارتباط از طریق همین سیگنال‌ها به‌صورت مصنوعی ایجاد می‌شود.

درمان اعتیاد با سیگنال 
به گزارش همشهری، در مورد درمان اعتیاد روش درمان اندکی پیچیده‌تر خواهد شد چون به جز افزایش ارتباط بخش‌های مختلف مغز با یکدیگر، این ایمپلنت‌ها با هدف کاهش نیاز مغز به دوپامین (یکی از عوامل ایجادکننده اعتیاد) تأثیر می‌گذارند. در نتیجه، ایمپلنت‌ها دقیقا در جایی کار گذاشته می‌شوند که به‌گفته دانشمندان، به‌احتمال زیاد مسئول کنترل عبور و مرور مواد به مغز است.

این روش درمان پیش‌تر روی موش‌های آزمایشگاهی بررسی شده است. این موش‌ها که از قبل به هروئین معتاد شده بودند، بعد از تحریک بخش‌هایی از مغزشان تمایل کمتری به استفاده از هروئین نشان دادند.

با وجود این‌ نتایج مثبت، برای اینکه چنین روش درمانی همه‌گیر شود، باید نمونه‌های انسانی نیز بررسی شوند. نخستین نمونه انسانی همین بیمار چینی است و با توجه به ساده‌تر بودن امکان پیاده‌سازی این نوع آزمایش‌ها در این کشور، به‌نظر می‌رسد بیشتر آزمایش‌های انسانی در همان‌جا انجام شوند.

یان گفت: این دستگاه جادویی است. جراحم آن را تنظیم می‌کند تا من را شاد کند و شاد می‌شوم. تنظیم می‌کند تا مضطرب شوم و مضطرب می‌شوم.

یان پس از شش ماه گفت که از مواد مخدر پاک شده است و دیگر اعتیاد ندارد. هنگامی که او ابتدا درمان را شروع کرد لاغر و بیمار بود و چهره تکیده‌ای داشت. اما حالا پوست او روشن شده و ۹ کیلو وزن اضافه کرده است. وی سعی کرد به همسر سابقش بازگردد اما همسرش مجدداً ازدواج کرده بود و یک بچه هم در راه داشت.

چین به دلیل قوانین سختگیرانه ضد مواد مخدر، معتادان را به درمان اجباری و توانبخشی وادار می‌کند. این کشور دارای جمعیت وسیعی از بیماران مبتلا به اعتیاد است و دولت از بودجه خود به شرکت‌های تحریک عمیق مغزی کمک می‌کند. در حال حاضر شش آزمایشگاه بالینی تحریک عمیق مغزی در چین وجود دارد.

دانشمندان در اروپا در حال بحث درباره انجام چنین روشی هستند، در حالی که ایالات متحده به دلیل مسائل اخلاقی و اجتماعی پیچیده آن به این درمان چراغ سبز نشان نداده است. البته این بدان معنا نیست که آمریکا هیچ تلاشی در این راه انجام نداده است. در واقع محققان دانشگاه ویرجینیای غربی در انتظار تأیید سازمان غذا و دارو هستند تا بتوانند یک آزمایش بالینی کوچک را با استفاده از تحریک عمیق مغزی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر آغاز کنند.

درمان گران‌قیمت
این پژوهش پیش‌تر در آمریکا نیز ارائه شده بود اما به‌خاطر گران بودن روند جراحی با ایمپلنت‌های مغزی (دستگاه‌هایی که حدود ۱۰۰هزار دلار قیمت دارند)‌، چین بیشتر به چنین عمل‌هایی روی آورده است. در عوض، آمریکایی‌ها تلاش کرده‌اند روش‌های مشابه دیگری را برای درمان بیماران به‌کار بگیرند. پژوهشگران انستیتو فناوری ماساچوست در آمریکا اخیرا روش جدیدی برای تحریک مغزی بیماران پیدا کرده‌اند که نیازی به عمل جراحی ندارد. در این روش پالس‌های فرکانسی قوی از بیرون به داخل مغز فرستاده می‌شوند. هر دو فرکانس در محل مشخصی که باید مورد تحریک قرار بگیرد، با یکدیگر برخورد کرده و به انرژی تبدیل می‌شوند. همین انرژی کوچک کاری را انجام می‌دهد که ایمپلنت‌های سنتی به خاطرش طراحی شده بودند. این روش جدید به‌خاطر حذف ریسک عمل جراحی و امکانی که به پزشکان برای کنترل دقیق‌تر هدف و میزان پالس‌های ارسالی دارند، معمولا بیشتر توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپلود عکس