خانه » محیط زیست » سه آفت‌کش(نئونیکوتینوئید) در اروپا به دلیل تهدید زنبورها ممنوع شد!!

سه آفت‌کش(نئونیکوتینوئید) در اروپا به دلیل تهدید زنبورها ممنوع شد!!

اتحادیه اروپا سه آفت‌کش را به دلیل تهدید زنبورها ممنوع کرد

اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طرح ممنوعیت استفاده از سه گونه نئونیکوتینوئید در فضای آزاد رای دادند. این آفت‌کش‌ها خطری جدی برای بقای زنبورهای وحشی و زنبورهای عسل به‌شمار می‌روند.

روز جمعه (۷ اردیبهشت) شانزده عضو اتحادیه اروپا با تصویب طرح ممنوعت استفاده از سه گونه نئونیکوتینوئید گام موثری در جهت حفاظت از گرده‌افشان‌های اصلی اروپا برداشتند.
در اتحادیه اروپا برای تبدیل یک طرح به قانون باید علاوه بر رای اکثریت اعضا، مجموع جمعیت کشورهایی که رای مثبت داده‌اند، دست‌کم ۶۵ درصد شهروندان اتحادیه باشد.
در میان طرفداران ممنوعیت سه گونه نئونیکوتینوئید، کشورهای پرجمعیتی مانند آلمان و فرانسه نقش موثری داشتند.

به گروه tabmed در تلگرام بپیوندید

آفت‌کش‌های کلوتیانیدین، ایمیداکلوپرید و تیامتوکسام که از زمره مواد نئونیکوتینوئید هستند، در دوز پایین برای انسان خطرزا نیستند، اما برای گرده‌افشان‌های مهمی همانند زنبورها و پروانه‌ها خطرات جدی به‌شمار می‌روند.

این سم‌های شیمیایی که برای حفاظت از تولیدات کشاورزی به‌کار می‌روند به میزان بسیار ناچیز باعث اختلالات شناختی و عصبی، و در بسیاری موارد باعث مرگ زنبورها و پروانه‌ها می‌شوند. علاوه بر این بر قدرت باروری زنبورهای نر تاثیر می‌گذارند و از این طریق نیز جمعیت زنبورها را کاهش می‌دهند.

 

به گروه tabmed در تلگرام بپیوندید

 

انتقاد از جوانب گوناگون طرح
این تصمیم اتحادیه اروپا برای ممنوعیت سه گونه آفت‌کش‌ نئونیکوتینوئید با موافقت‌ها و مخالفت‌ها از جوانب گوناگون روبرو شد. اکثر وزیران محیط زیست کشورهای عضو اتحادیه آن را اقدامی کافی برای حفاظت از گرده‌افشان‌ها می‌دانند، برخی نیز از اینکه باید برای حفاظت از گونه‌های گرده‌افشان اقدامات بیشتری صورت گیرد،سخن گفته اند.
اکثر سازمان‌های طرفدار محیط زیست ضمن ابراز خرسندی از تصمیم روز جمعه اتحادیه اروپا معتقدند که تنها ممنوعیت استفاده از این سم‌ها در فضای آزاد کافی نیست و باید در گرم‌خانه‌ها نیز ممنوع شوند.

به گروه tabmed در تلگرام بپیوندید

 

در میان مخالفان، موضع شرکت‌های تولیدی این گونه مواد، از جمله شرکت “بایر” و شرکت “سنیگنتا”، که در سوئیس است اما به شرکت شیمیایی چینی “چین‌کم” تعلق دارد، تندتر است. آنها معتقدند که اعضای اتحادیه اروپا با این مصوبه به کشاورزی اروپا در کل ضربه زده‌اند.
اتحادیه کشاورزان آلمان نیز می‌گوید که ممنوعیت کلی ضرورتی ندارد و خواستار آزادی استفاده از آن برای چغندرکاران است. این اتحادیه معتقد است که تامین میزان مورد نیاز چغندرقند در اتحادیه اروپا مستلزم استفاده از نئونیکوتینوئیدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپلود عکس