خانه » Fashion » Health & Fitness » پسماندهای هسته‌ای و تلاشی بی‌پایان برای یافتن راه ‌حلی مناسب
پسماندهای هسته‌ای و تلاشی بی‌پایان برای یافتن راه ‌حلی مناسب

پسماندهای هسته‌ای و تلاشی بی‌پایان برای یافتن راه ‌حلی مناسب

پسماندهای هسته‌ای و تلاشی بی‌پایان برای یافتن راه ‌حلی مناسب

تا زمان حالی که در آن هستیم، زباله‌های اتمی در انبارهای موقت بر روی زمین نگهداری می‌شدند. یافتن مکان نهایی برای انباشت آنها دشوار است، حتی باید عصر یخبندان بعدی هم محاسبه شود. سؤال این است که می‌شود به این ‌زودی‌ها از انبارهای موقت عبور کرد؟

هر بشکه مخصوص حمل پسماندهای رادیواکتیو شش متر طول دارد و وزنش به ۱۰۰ تن می‌رسد. تشعشعاتی که این مخزن درون خودش نگهداری می‌کند، برای انسان مرگبار است.

پسماندهای هسته ای
بشکه های حاوی پسماند رادیو اکتیو

در حال حاضر، ۱۲۱۳ بشکه ‌یا مخزن پسماندهای رادیواکتیو در انبارهای موقت روی زمین نگهداری می‌شوند و تا خروج آلمان از برنامه ‌اتمی‌اش در سال ۲۰۲۲، تعداد این مخازن به ۱۹۰۰ خواهد رسید.

در مجموع حدود ۳۰ هزار تن پسماند رادیواکتیو در انتظار انتقال به انباری دائمی  در زیر زمین هستند. اما یافتن چنین مکانی برای انباشت نهایی این پسماندها دشوار می‌نماید.

به گروه tabmed در تلگرام بپیوندید

تا سال ۲۰۳۱ باید مکان نهایی دفن زباله‌های اتمی مشخص شده باشد. شروع انباشت زباله‌ها در مکان‌های نهایی از ۲۰۵۰ شروع می‌شود. وولفرام کونیگ، رئیس اداره فدرال برای مدیریت امنیت پسماندهای اتمی، به دویچه‌وله می‌گوید: «پروسه یافتن این مکان نهایی، یک چالش علمی و فنی و همین‌طور اجتماعی است.»

درست به همین دلایل، به نظر می‌رسد باید برای مدتی بیش ازآنچه برنامه‌ریزی شده به انبارهای موقتی که مجوز آنها گام به‌گام تا سال ۲۰۳۲ باطل می‌شود، اتکا کرد.

انبارهای موقتی چقدر ایمن هستند؟

ادامه نگهداری زباله‌های اتمی در این انبارهای موقتی، که تعدادشان به ۱۶ می‌رسد، با اعتراضات شدیدی مواجه شده است. شهروندانی که در مجاورت این انبارها زندگی می‌کنند، خواستار برچیده شدن این انبارها به محض خروج آلمان از برنامه اتمی‌‌اش هستند.

به کانال tabmed در تلگرام بپیوندید

درخواست یادشده به معنی انتقال این زباله‌ها به مکان موقت دیگری است، که آن هم اعتراض ساکنان منطقه دیگری را به دنبال خواهد داشت. این دردسری است که تا انتها ادامه خواهد یافت.

کونیگ می‌گوید :« ضرورت و منافع انتقال این زباله‌های اتمی به شهروندان توضیح داده نشده است، به‌خصوص که اکنون نشانه‌ای دال بر وجود مشکل امنیتی در انبارهای موقتی وجود ندارد.»

سیاستمداران و کارشناسانی که امنیت این انبارهای موقت را تائید نمی‌کنند، اعتقاد دارند چون این مکان‌ها به عنوان راه ‌حل مقطعی کوتاه‌مدت در نظر گرفته شده بودند، به اندازه کافی ایمن نیستند.

 
پیش‌شرطها برای انبار دائمی زباله‌های هسته‌ای
کسی نمی‌داند جستجو برای یافتن مکان نهایی نگهداری پسماندهای اتمی چقدر طول خواهد کشید. چیزی که معلوم است این است که این پسماندها باید حداقل به مدت یک میلیون سال در این مکان محفوظ بمانند. مدت زمانی که خارج از تصور بشر است. در برنامه‌ریزی برای انبار کردن نهایی زباله‌های اتمی باید تحولات و اتفا‌ق‌های آینده مثل عصر یخبندان بعدی پیش‌بینی شوند.

نکته دیگری که در این مورد مشخص است این است که این انبار نهایی باید ۳۰۰ متر زیر زمین و مابین لایه‌های سنگی و صخره‌ای قرار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آپلود عکس